A mai Magyarországon számos lehetőség áll rendelkezésünkre, hogy nyugdíj célra megtakarítsunk. Elég megemlíteni az önkéntes nyugdíjpénztárat, a befektetéses életbiztosítást, az új nyugdíjbiztotosítást, vagy a nyugdíj előtakarákossági számlát. Sokat írtuk eddig azoknak az olvasóinknak, akiknek nincsen befektetési tapasztaltuk, így a mostani cikkben előtérbe helyezzük a NYESZ számlát, amelyet a bankokon és a befektetési alapkezelőkön keresztül tudunk elérni.
Állami támogatás?
Igen, a NYESZ számlánkra, az éves befizetésünk 20%-át, maximum 100.000 forintot (2020-ig nyugdíjba vonulók esetén 130.000 forintot) adó visszaigénylés formájában jóvá írathatunk. Ez előnyös dolog, ilyenre csak az önkéntes nyugdíjpénztárnál (ha mi vagyunk a szerződők), és a 2014-től bevezetett nyugdíjbiztosításnál van lehetőség. Arra azonban ügyeljünk, hogy 10 évnél hamarabb ne nyúljunk hozzá az itt gyűjtött tőkéhez, különben jelentős anyagi büntetésre számíthatunk.
Miért jó a NYESZ?
A nyugdíj előtakarákossági számla első, és legnagyobb előnye, hogy a saját magunk ura vagyunk, tehát mindent, ami a befektetésünket érinti, mi intézünk. Mi váltunk a befektetési alapok között, a teljes befektetést mi intézzük. Amennyiben van befektetési ismeretünk és tapasztalatunk, ennél jobb lehetőség nincs is számunkra.
Ezen felül a NYESZ számlán úgy válthatunk az értékpapírok közt, hogy még adófizetési kötelezettségünk sincs. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy hiába hozott számunkra egy eszközalap nyereséget, ez után nem kell sem kamatadót, sem EHO-t fizetni. Ilyen lehetőség, még a TBSZ számlánál sincs.
Milyen hátrányai vannak a NYESZ számlának?
Az első úgynevezett hátránya a nyugdíj előtakarékossági számlának az, hogy ennél a megtakarítási formánál nincs lehetőség menedzselt portfóliót, vagy befektetést választani. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy nekünk magunknak kell kereskednünk.
Mindenképp a hátrányok közé sorolhatjuk azt a tulajdonságát. hogy 10 év alatt nem nyúlhatunk hozzá a megtakarításunkhoz. Még akkor sem, hogyha közben hivatalosan is nyugdíjba vonulunk. Amennyiben hamarabb hozzá szeretnénk nyúlni a nyugdíj előtakarékossági számlához, akkor számolnunk kell azzal, hogy a befektetésünk nyereségét egyéb jövedelemként le kell adózzuk, sőt még az is előfordulhat, hogy az igénybevett adókedvezményeket 20%-os büntetéssel vissza kell fizetni. Ezt akkor kell visszafizetni, ha 3 évnél hamarabb akarjuk megtörni a NYESZ számlánkat.
Mire figyeljünk?
Az első, és legfontosabb dolog, hogy ha nincs a tőzsdei kereskedésben megfelelő tapasztalatunk, vagyis legalább 3-4 éves gyakorlatunk, akkor ne ezt a megtakarítási formát válasszuk. Úgy gondoljuk, hogy megfelelő szaktudás és tapasztalat nélkül nem a nyugdíjas megélhetésünket kell, hogy kockáztassuk.
Csak egyetlen NYESZ számlánk lehet, amire igénybe vehetjük az adókedvezményt. Ezt a számlanyitáskor minden szükséges formanyomtatványon „NYESZ-R” jelöléssel lássuk el. Ez fogja igazolni, hogy erre a számlára vagyunk jogosultak az adókedvezményt utaltatni.
Válasszuk a NYESZ-t, nyugdíj előtakarékosságnak?
Most, hogy megnéztünk mindent, ami a NYESZ számláról tudni kell, arra a következtetésre juthatunk, hogy a NYESZ hasznos és jó megtakarítási forma. Akkor érdemes ezt a nyugdíj célú megtakarítást választatnunk, hogyha több éves befektetési múltra tekinthetünk vissza. A nyugdíjas kori megélhetésünket nem kockáztathatjuk. Ha kíváncsi hogy hol javaslunk NYESZ számlanyitást, vagy, hogy tényleg a NYESZ számla-e az ideális nyugdíj előtakarékossági forma Önnek, akkor kérjen szakértőnktől egy személyes konzultációs időpontot.