A nyugdíjbiztosítás legnagyobb előnye egy átlagos befektetéses életbiztosításhoz képest az nem más, mint hogy ugyanakkora anyagi ráfordítással, magasabb lejárati összeget kapunk. Egy mondatban: „Ha rövid a kardod, told meg egy lépéssel!” Mi ezt a bizonyos 20%- os adóvisszatérítést helyeztük a cikk középpontjába.
A nyugdíj megtakarítás lényege
Mint minden megtakarításnak, a nyugdíjbiztosításnak is az a lényege, hogy a lejáratkor rendelkezésünkre álljon a megfelelő mennyiségű tőke. Mivel azonban jelenleg most a nyugdíjról beszélünk kis túlzással (talán?) azt is mondhatnánk, hogy a megélhetésünk függ egy jó és eredményes nyugdíj megtakarítástól. A roskadozó felosztó-kirovó rendszer ugyanis már nem tud sokáig fennmaradni, és az államtól mindössze a keresetünk 40-60%-ára számíthatunk.
Mit hívunk nyugdíjbiztosításnak?
Egy olyan befektetéses életbiztosítást hoztak létre 2014.01.01-től, amire 20%-os adókedvezményt lehet igénybe venni. Az adókedvezmény miatt egyéb tulajdonságait is meg kellett változtatni egy átlagos befektetéses életbiztosításnak, elég csak arra gondolni, hogy a lejáratát az állam határozza meg, nem mi. A nyugdíjbiztosítás ugyanis a szerződés indításakor aktuális nyugdíjkorhatárig szól, ami jelenleg a 65. születésnapunk. Ezen felül úgy szól a törvény, hogy a nyugdíjbiztosításnak térítenie kell ezen felül:
- ha nyugdíjba vonulunk (korengedménnyel, vagy 40 év munkaviszony után),
- ha megrokkanunk (a TB szerint legalább 40%-os sérülés),
- ha meghalunk.
Mekkora érték az adókedvezmény?
Számszakilag az adókedvezmény a mértéke a befizetett díjaink 20%-a, egy évben maximum 130.000 forint. Ebből könnyedén ki tudjuk számolni, hogy a maximális adóvisszatérítést egy éves 650.000 forintos befizetésnél tudjuk kihasználni, vagyis ebben az esetben 780.000 forint dolgozik a minél magasabb nyugdíjunkért.
Nem árt azt sem elfelejteni, hogy nemcsak a folyamatos díjakra, hanem az eseti díjakra is vonatkozik az adóvisszatérítés lehetősége.
Az adókedvezmény jelentőségét tovább növeli, hogy az állam a nyugdíjbiztosításunknak erre a célra kialakított eseti számlájára utalja az adójóváírást, ami így további hozamokat is termel.
Mit kell tudnunk az adóvisszatérítésről?
A gyakorlatban ezt az összeget az SZJA-ként befizetett adónkból van lehetőségünk visszautaltatni, így arra figyelnünk kell, hogy legyen SZJA-nk. (nem bejelentett munkaviszonynál, KATA-s vállalkozásnál nincs)
Az adójóváírás mértéke minden évben 20%, és minden évben legfeljebb 130.000 forint.
Az adókedvezmény egy olyan szigorítást hozott magával, hogyha pénzt vennénk ki a futamidő alatt a nyugdíjbiztosításból, akkor az addig igényelt adójóváírásokat plusz 20%-os büntetéssel az államnak el kell utalni.
Az extra nyereség, az adóvisszatérítés
Az adókedvezmény, vagy adóvisszatérítést legegyszerűbben egy bónusznak érdemes felfognunk. Milyen jó érzés alapból, hogy a pénzünk dolgozik értünk, pláne úgy, hogy nekünk csak 500.000 forintba kerül évente, hogy 600.000 forint termelje a hozamokat. Az adókedvezmény azonban nem teszi egyformává a biztosító különböző nyugdíjbiztosításait, így több mint 50 különböző konkrét nyugdíjbiztosítást kell összehasonlítani, a helyes döntés meghozatala előtt. Igényeljen Ön is egy személyes pénzügyi konzultációt, ahol szakértőnk megismeri az igényeit, és megtalálja az Ön nyugdíjbiztosítását!